Skaling to zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazębnego, który osadza się głównie w okolicach szyjek zębowych. Kamień nazębny powstaje pod i nad dziąsłami i stanowi środowisko dla rozwijających się bakterii. Skutkiem gromadzenia się tego twardego osadu mogą być choroby dziąseł, np. paradontoza czy próchnica. Sprawdź, na czym polega skaling, czym się różni skaling naddziąsłowy od poddziąsłowego i kiedy należy wykonać zabieg.

Skaling to zabieg polegający na usuwaniu twardych złogów nazębnych, czyli kamienia nazębnego. Są dwa rodzaje skalingu:

  • skaling naddziąsłowy – polega na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni korony zęba. Jest to najpopularniejszy rodzaj zabiegu, który wykonuje się praktycznie u wszystkich pacjentów.
  • skaling poddziąsłowy – polega na usunięciu kamienia nazębnego, który odkłada się pod powierzchnią dziąseł.

W gabinetach dentystycznych można usunąć kamień nazębny kilkoma metodami:

  • tradycyjną (wykonywaną w wyjątkowych przypadkach) – używane są skalery ręczne, np. tzw. sierpy, motyczki, dłutka i pilniczki. Jest to metoda bardzo pracochłonna i niedokładna;
  • mechaniczną – wiertła typu frez powodują odłamywanie się kamienia;
  • ultradźwiękową – podczas zabiegu używany jest skaler ultradźwiękowy;
  • dźwiękową – usuwanie osadu za pomocą fal dźwiękowych z zakresu 6-8 kHz;
  • laserową – kamień jest usuwany za pomocą skalera laserowego (jagowo-erbowego);
  • chemiczną – stomatolog nakłada 30 procentowy roztwór perhydrolu na powierzchnię zęba (nadtlenku wodoru rozpuszczalnego w wodzie) i pozostawia do rozpuszczeni kamienia. Następnie wypłukuje rozpuszczone złogi wodą pod ciśnieniem.

Przyczyny powstawania kamienia nazębnego

Kamień nazębny to twardy osad o ciemnym zabarwieniu, który powstaje ze zwapniałej warstwy płytki nazębnej.

Rozwojowi kamienia nazębnego sprzyja nieodpowiednia higiena jamy ustnej, palenie papierosów i picie kawy czy herbaty.

Na kamień nazębny składają się bakterie i węglowodany, które są główną przyczyną powstawania próchnicy oraz chorób dziąseł. Kamień nazębny osadza się bowiem w okolicach szyjek zębowych oraz w trudno dostępnych miejscach, do których nie może dotrzeć szczoteczka. W związku z tym długotrwałe gromadzenie się kamienia może powodować obniżania się i odsłaniania szyjek zębowych, co z kolei może doprowadzić do stopniowego rozchwiania zębów i ich wypadania, czyli parodontozy.